Představuje se Beruška

16. března 2018 v 22:16 | Chiarore |  Zápisky
K napsání článku o svém drahém autě se chystám několik let. A nakonec jsem se k tomu opravdu dostala. Bohužel se tak děje v době, kdy ho lidi kolem mě chystají na jeho poslední STK a ty rozhodnou buď o tom, že půjde do světa a já si koupím zbrusu nové žihadlo (ha, to sotva), nebo (a to je pravděpodobnější) ho můj milý odveze na místo posledního odpočinku a mně zbydou tak oči pro pláč. Ale co, třeba se stane zázrak a jak říkají v jednom seriálu na streamu, najdem pro mou Berušku ženicha. Nechám se překvapit.Jak jsem ke své krásce přišla? To mi bylo devatenáct, měla jsem čerstvý řidičák, potřebovala jsem auto na dojíždění do práce a rodiče s kamarády se shodli na tom, že by se pro mě hodil oplík. Tak jsme se jednoho dne vypravili do bazaru a tam jsem si koupila dopředu vytipovanou Corsu. Na palubní desce měla nalepenou berušku, takže bylo hned rozhodnuto, že si ji pojmenuju stejně (vědět, co si s ní za těch šest let prožiju, asi bych dala Berušce jiné jméno a rozhodně by nebylo tak roztomilé). Doma byla vybavená bezpečnostníma nálepkama v podobě meeega velkého zetka, fůry ťapiček i s kočkou, aby každý poznal, že řídí holka, a netroubil na mě, a mohla jsem vesele jezdit.

Mé nadšení z auta trvalo zhruba tři měsíce, než se mi moje Beruška rozsypala poprvé. Ukázalo se, že nákup v bazaru nebyl zas tak super výhodný (vím, šok) a následné opravy přihodily k původní ceně auta dalších třicet tisíc. Do toho jsem ztratila iluze o klucích z vesnice coby opravářích a poprvé jsem si uvědomila, že dokud budu mít auto, budu nějakým způsobem závislá na chlapech, protože ten krám prostě sama nespravím. Automechanici ze servisu, kde Beruška skončila hned potom, mě ale ujistili, že jsem jinak koupila dobré auto a dalších pět let nebude třeba na něj sáhnout, tak mě trochu uklidnili.

Po své premiérové opravě Bruška chvíli jezdila. Já jsem ignorovala, že jí na střídačku nefungovalo centrální zamykání, chrčelo rádio, zasekával se zadní stěrač a klima byla jen na ozdobu, a ona mě za to pokaždé nějak dovezla domů. Tak to bylo asi rok a půl. Během této doby přišlo velké stěhování do Brna a spolu s tím změna opravářské péče. Když se Berušce zasekly dveře a do toho mi nějaky debil urazil zrcátko, už neopravovali kamarádi, ale tehdejší přítel. Časem mi musel i vymontovat rádio, jelikož sice přestalo chrčet, ale dokázalo mi vždycky během dvou dnů kvůli nějakému zkratu vybít baterku. A aby toho nebylo málo, rozsypala se Beruška podruhé. Tehdy se seznámila s druhými mechaniky, kteří jí vyměnili nějaké snímače, prohlásili, že je v dobrém stavu a může dalších pět let krásně jezdit, a poslali mě s ní domů.

Tak jsem zase chvilku jezdila, asi půl roku, než přišlo horké léto a během toho mi odešla nová baterka, kterou nahlodalo výše zmíněné rádio a dorazily vysoké teploty. Taky začal vypadávat posilovač řízení a pro mě díky tomu z řízení stala posilovací rozcvička na ruce. Potom se ale Beruška na chvilku uklidnila, tak jsem to neřešila.

Uběhl opět nějaký čas, přišlo další stěhování, i když tentokrát jen v rámci Brna. Beruška jezdila v rámci možností jako hodinky a potom najednou přestala dobíjet baterku. Sehnala jsem kamaráda mechanika, kterému na diagnostice tvrdila, že jí nic není, tak nás poslal domů, že to bude v pohodě. Baterka mi vydržela a tak jsem byla spokojená. Do jara byl klid, když nepočítám akci, kdy se mi během ranní cesty do práce sloupla guma z obou předních stěračů, protože jsem je na autě měla pět let a nikdo mi neřekl, že se mají měnit jednou ročně a jelikož jsem dřevo a vůbec tomu nerozumím, musel mě bývalý šéf zavézt do Bauhausu, koupit se mnou ty správné stěrače a pak mi je ještě vyměnit, protože mi to nešlo. No a na jaře se mi Beruška opět rozsypala, takže jsem ji zavezla k v pořadí třetím mechanikům (když nepočítám mechaniky kamarády) a ti mi vyměnili ty samé snímače, jaké se tam měnily dva roky zpátky, plus mě vyděsili prohlášením, že jestli chci ještě nějakou dobu jezdit, musím okamžitě vyměnit rozvody (pro vaši informaci Corsa má takové ty nezničitelné rozvody, co se měnit nemusí), takže jsem za nimi za měsíc jela na další návštěvu. Po třech dnech jsem dostala auto zpátky s tím, že s ním pár let můžu bez problémů jezdit.

No... Neuběhl ani blbý půlrok, přišlo zatím poslední stěhování, z Brna pryč, a drahý, na kterého přešla roztomilá povinnost starat se mi o auto, mi doporučil zastavit se u jeho mechanika (číslo čtyři pro ty z vás, kdo počítají), protože mi auto vydává divné zvuky. Zvládla jsem to opravdu přesně. Přijela jsem z práce a před garáží mechanika praskl chladič. Takže další opravy, další ujištění, že mám auto opravdu ve skvělém stavu a může dalších pět let jezdit, a já jsem se rozhodla, že s dalším STK půjde Beruška pryč.

Momentálně Beruška jezdí, ale svítí jí kontrolka, která věští problémy s jakousi klapkou a asi kvůli tomu neudělá ony poslední STK, které bych pro ni ještě potřebovala. Taky má ulomené víčko od nádrže, protože jsem byla šikovná a ulomila jsem ho při tankování. To ani nemluvím o tom, že během našich začátků čekal drahého test v podobě výměny sklíčka v předním zrcátku (to jsem výjimečně zavinila já, když jsem projela moc blízko značky). Za ta léta se stala mezi mými známými legendou. A i když je trošku oťukaná z občasných srážek se zdí při parkování, nikdy jsem s ní nebourala a kupodivu se mi nikdy nestalo, aby mi klekla během cesty. Vždycky jsem do ní naskládala všechno, co jsem potřebovala (včetně všech členů kapely i s houslistkou po jejich vánočním večírku a to je to třídveřák) a díky ní jsem poznala, že mám kolem sebe vážně hoodně trpělivé lidi, kteří mi rádi podají pomocnou ruku (nebo šroubovák). A i když se nemůžu dočkat, až se jí zbavím, tak nějak si myslím, že pro mě byla tím pravým prvním autem, jelikož je stejně náladová jako já.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Erin Walentine Sammael Erin Walentine Sammael | Web | 23. března 2018 v 16:23 | Reagovat

Pekny blog

2 chiarore chiarore | 26. března 2018 v 10:46 | Reagovat

[1]: Děkuji :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama