Autorský klub

13. prosince 2012 v 9:54 | Chiarore |  Z blogového světa
Původně jsem nechtěla na tohle téma nic psát. Říkala jsem si, že se nedám strhnout a spokojím se s rolí tichého pozorovatele. Poslední dobou jsem ale čím dál zmatenější. A má zmatenost se týká účelu autorského klubu na blog.cz.Už jsem tu někde zmiňovala, že chiarore.blog.cz není můj první blog. Kdysi jsem měla blogový deníček, na který jsem ještě sem tam přihodila básničku. Ten deníček patřil do AK (autorský klub). Přihlásila jsem se tam v úplných začátcích klubu. Mám dojem, že správcem byl tehdy Krutomluv a v podmínkách přijetí bylo, že jsem blog musela mít déle než tři měsíce, používat perexy (od toho se potom upustilo) a mít na něm ryze autorský obsah. To bylo všechno. Žádné požadavky na uměleckou stránku věci. Původně šlo totiž o to, aby se odlišili blogeři s vlastním obsahem od těch, kteří kopírovali. Přijímalo se klidně i dvacet lidí denně a vyhazovaly se jenom blogy, které začaly porušovat pravidla pro přijetí nebo byly neaktivní.

Můj blog zmizel se seznamu členů někdy v roce 2010, protože jsem si ho smazala a je zbytečné nechávat někde odkaz na smazaný blog. Když jsem ho po čase obnovila, už jsem si přihlášku nepodávala. Rozhodla jsem se, že když je to deníček, nebudu ho protlačovat někam, kde by byl na očích. Stala jsem se blogerem, který psal jenom sám pro sebe a o dění v blogovém světě jsem se nezajímala.


Letos v červenci jsem se rozhodla, že začnu psát věci na TT (téma týdne). Můj deníčkový blog se na podobnou činnost nehodil, proto jsem začala používat tenhle. Za chvíli jsem se dostala do prvního výběru, ostatní mi sem psali pochvalné komentáře, tak jsem si řekla, že bych se mohla zase přihlásit do AK. A tady se to zkomplikovalo. Najednou jsem si začala všímat blogů s ikonkou hlásající, že do AK nepatří a nechtějí patřit. Myslela jsem, že jde o nějakou recesi, ale když jsem se podívala na současnou podobu AK, zjistila účel akce "kozy na titulce" a přečetla pár pobouřených článků týkajících se klubu, začala jsem je chápat. Jestli jsem to totiž pochopila správně, AK už není pro všechny, ale pro omezenou skupinu lidí. Nově se posuzuje, jestli je bloger dostatečně umělecky založený (přičemž ta umělečnost někdy může spočívat v hloubce výstřihu), jestli nepřidává moc nebo naopak moc málo článků a když se přijme nový člen, jeden starý letí. Z původního sdružení autorských blogů se tedy stala elita těch nejlepších, kteří jsou ještě ke všemu sem tam vyhazováni z klubu, aby byla akce. Moje touha sem patřit nějak zanikla.

Dnes jsem se definitivně rozhodla, že do AK v podobě, v jaké je dnes, patřit nechci. Nemyslím, že to je jenom chyba hlavního správce. Už v začátcích klubu se objevovaly názory, že by se autoři měli vybírat i podle jiných kritérií než je autorský obsah. Blogerům vadilo, že se při výběru neklade důraz na úroveň článků. Pamatuju si i jeden klub (myslím, že to bylo bratrstvo kočičí packy), který byl založen v reakci na AK a prohlašoval, že přijme jenom blogy na úrovni. Obzvláště diskutované byly deníčkové blogy. Prý jsou nudné a vlastně nic nového nepřináší. Já jsem se těch diskuzí taky účastnila a většinou jsem si svůj názor obhájila. Teď už bych to asi prohrála. No... co se dá dělat. Doba jde kupředu a kluby se vyvíjejí. Dala jsem si přihlášku do Literárního klubu, protože se mi líbí myšlenka, že budu někam patřit, a na AK kašlu. Jenom mě to trochu mrzí, původní myšlenka klubu byla vážně dobrá.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 blažena blažena | Web | 13. prosince 2012 v 10:15 | Reagovat

Já mám blog jen krátce a samozřejmě jsem si AK také všimla, všimla jsem si blogů, které hlásají, že do AK patřit nechtějí a k těm bych se přidala i já.
Několik blogů AK jsem navštívila a asi jsem čekala víc..
Tím ale nechci říct, že by můj blog byl něčím vyjímečný, to naprosto ne, zkrátka mě ta elita na AK docela zklamala.

2 mengano mengano | E-mail | Web | 13. prosince 2012 v 12:45 | Reagovat

Za tenhle článek ti patří můj dík. Velice rozumně jsi shrnula, o co kráčí.
Patřím mezi ty, kteří zcela určitě nemají zájem být v AK.
Nesnáším kastování, a řečičky některých členů AK (kteří navíc sami mají blog na ne zcela valné úrovni) o "elitě" a "kvalitě" v AK mi jdou velice na nervy. Členství v AK v současné podobě neznamená vůbec nic a rozhodně neznamená kvalitu. Ano, v AK je spousta výborných blogů (nechci jmenovat, protože bych nepostihla všechny a selektovat se mi nechce), ale zároveň jsou tam blogy, nad kterými mi zůstává rozum stát.
Už jenom to, že o přijímání rozhoduje jeden jediný člověk, je zcestné. Objektivita? Ani náhodou?
Rozčilují mě blogeři, kteří neustále pochlebují S.R., jenom proto, aby si ho náhodou nenaštvali a on je z AK nevyrazil. No kde to jsme, probůh.

3 chiarore chiarore | Web | 13. prosince 2012 v 13:15 | Reagovat

[2]:  A to je právě ono! Objektivita. Stejně jako výběry na TT i posuzování kvalit bloggerů bude vždycky subjektivní. A v AK je to špatně, protože původní myšlenka klubu byla a oficiálně je úplně jiná. Ale to by se i bloggeři sami museli naučit toleranci a to se asi nikdy nenaučí.

4 Ivet Ivet | Web | 13. prosince 2012 v 19:17 | Reagovat

Byla jsem přijata do AK v roce 2010. Proč? Máš-li zájem přečti si:
http://who7.blog.cz/1209/slavime-2-narozeniny
kde popisuji přesně ty kroky, které jsi vlastně zažívala kdysi ty.
Byla jsem přijata, protože jsem se líbila a mé psaní je pouze autorské! :-)
To, že jsou v AK dívenky, které používají jako nejslusnější slovo "seru a hovno" a není jich málo, je už asi zase věc moderní ?! :-?  a tudíž žádaná mezi mladými... O_O

5 chiarore chiarore | Web | 13. prosince 2012 v 20:26 | Reagovat

[4]:  To u mého přijímání 2009 bylo jenom "Ano, bez zaváhání" :) Ten článek jsem četla, i když mě spíš zajímala slečna, co ti okopírovala básničku. Na zprávu od pana Rulce se dívám až teď a řekla bych, že je od něj odvážné tvrdit, že většina z 1 006 000 blogů, co nejsou v AK, nemá kvalitní obsah. Jsi jeden z blogů, co do klubu stoprocentně patří. Myslím, že bych se do něj po nějakém tom roce čekání dostala i já, ale netěšilo by mě to tolik jako před třemi lety. Tehdy jsem měla hroznou radost z toho, že někdo konečně našel způsob, jak vyzdvihnout nekopírovací blogy. Teď jde o to vytvořit privilegovanou skupinu bloggeru, což se nikdy nemůže povést. Ale těší mě, když tam jsou bloggeři jako ty, protože ne všechny mám v oblíbených a takhle si jejich nových článků všimnu na titulní stránce blogu. :-)

6 Fidelle Fidelle | Web | 18. prosince 2012 v 18:51 | Reagovat

Tenhle článek tak nějak vysvětluje všechno, co si o téhle kauze myslím. Ačkoli už se dřív objevovali stížnosti, nevěnovala jsem jim moc pozornost, Standa mě nezajímá, AK mě nezajímá a ti v něm vlastně taky ne. Myslím, že by bylo fajn být v něm snad kvůli těm článkům na titulce, ale to je tak vše...
Větší zájem o dění v něm u mě rozpoutala až právě diskuze vyvolaná děním okolo vyhazovů a přijímání, které se staly dost častým tématem ve výběru článků od samotných členů AK.
Dřív jsem tenhle klub viděla jako něco, kam bych ráda patřila. Líbí se mi ten pocit, snad jako tobě. Obdivovala jsem jeho členy, jejich články a chtěla být jako oni. A dneska... Schovaná někde ve Dně (blogového) Pytle jsem vážně spokojená. :-)

7 Miloš Miloš | Web | 21. prosince 2012 v 9:19 | Reagovat

[2]:To pochlebování mě také rozčiluje, třeba David je patolízal první kategorie. A to věčně poplácávání, jaká jsme elita a teď budeme ještě víc, protože články autorů mimo AK se na titulní stránku nedostanou, zrovna tak.
Já mám asi 30 oblíbených blogů a z nich je v AK kolem 5.

8 Arvari Arvari | E-mail | Web | 21. prosince 2012 v 10:50 | Reagovat

S tím, jak se přijímá (jeden člen za tejden) by bylo fajn, aby ten blog měl aspoň nějakou úroveň. Ono to, že je čistě 'autorskej' někdy nestačí, protože nesmyslný kecy jsou stejně nesmyslný, ať jsou autorský, nebo ne. Mně osobně spíš vadí přijímání podle kritéria líbí se mi/nelíbí se mi, případně podle toho, jak rozproudí debatu a zvýší návštěvnost... No, a pak to vyhazování, samozřejmě. A taky to, že se tam většina lidí hlásí jen kvůli tomu, že je to dostane na titulku. To mi přijde jako docela... mizerná motivace.

9 mengano mengano | E-mail | Web | 21. prosince 2012 v 13:11 | Reagovat

[7]:
Souhlas. To vlísávání do přízně Velkého inkvizitora je trapné. Zdůrazňování, že AK představuje elitu, je ještě trapnější. Jakápak elita, když výběr zajišťuje jeden zcela neobjektivní člověk.
Mně osobně je nějaká titulka ukradená, čtu si blogy, které mne zajímají. Mezi mými oblíbenými jsou někteří členové AK a dost nečlenů.
A co si budeme povídat, na titulce se občas dají najít mega bláboly. Ovšem v elitním kabátku :D

10 Chloë Noir Chloë Noir | E-mail | Web | 22. prosince 2012 v 9:36 | Reagovat

No, dnešný AK je dosť...no veď sama vieš.
Ja som bola tiež prijatá Krutom, ešte kedysi dávno v podstate v začiatkoch ale druhé äči tretie? neviem už kedy vzniklo to Kladivo na blogerov) vedenie ma vyhodilo kvôli tomu, že som sa odmietla zbaviť niektorých starých neautorských článkov ako boli básne či videá, ktoré som nahadzovala v podstate v začiatkoch môjho blogu (teraz budem oslavovať piate narodeniny, takže to už fakt bolo dávno :D). Je pravda, že som sa po tom, čo to prevzal Standa znovu prihlásila, nejako sa mi tie sľubované zmeny aj páčili. No nejako som asi prijatá nebola (alebo na mňa nedošiel ešte rad? :DDD) ale keď vidím, ako to tam teraz vyzerá, tak ma to rozhodne ani veľmi netrápi.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama