Jak tatínek ke granátu přišel

7. října 2012 v 21:27 | Chiarore |  Zápisky
Bylo nebylo, v jedné nejmenované vesničce na jedné nejmenované kůlně rozebíral můj tatínek střechu. Práce to byla těžká a většinou vyžadovala asistenci celé rodiny (kromě chiarore, která náhodou všechny pracovní víkendy trávila bezpečně uklizená na benzínce). Bylo potřeba sundat milión a jednu střešní tašku, rozřezat trámy a oklepat ze sebe tunu prachu, což zabralo hodně času. Naše rodina se s tím těžkým úkolem poprala výborně. Poslední pracovní víkend už dělal tatínek sám, neboť tentokrát obsluhovala na benzínce maminka a kdyby se mi nebo sestře dostala do ruky řetězová pila, nejspíš bychom místo rozebírání střechy trávili všichni víkend na pohotovosti. Navíc sestra byla u svého miláčka a já jsem dospávala to, co jsem nestihla během týdne. No a mým originálním probuzením to všechno začalo.


Možná nebylo tak originální. Nevím, kolik z vás vzbudí rodič se slovy: "Oblíkej se, možná budeme muset vyklidit dům. Asi jsem našel na půdě dělostřelecký granát." Mně se to stalo poprvé. Na chvíli jsem na tatínka jenom zírala a uvažovala, jestli si jenom dělá legraci (u něj je možné cokoliv), nebo to myslí vážně. Když se mi trošku nastartoval mozek, uvědomila jsem si, že na něco takového by nejspíš nepřišel ani on, a vstala jsem.

Byla jsem rychle seznámená se situací. Podezřelý rezavý předmět ležel schovaný ve slámě pod nosným trámem a už byla zalarmována policie ČR. To mě probralo úplně. Rychle jsem se začala oblékat, abych strážce zákona nevyděsila noční košilí s kočkou v nadživotní velikosti, a přitom jsem uvažovala, jestli stihnu při případné evakuaci rychle zabalit notebook, oblečení, mobil a podobné věci. Policejní auto u našeho chodníku zastavilo někdy během mého uvažování o tom, jestli se mezi nutné věci počítá i kočičí záchůdek. Uvítat jsem pány nešla, ale netrpělivě jsem vyčkávala, co se dozvím. Verdikt byl rychlý. Přijede pyrotechnik!

Moje sestra celé tohle běsnění neviděla, protože stále ještě nepřijela od miláčka. Dorazila až ve chvíli, kdy se policisté po půl hodině čekání sebrali a jeli kamsi pryč, aby mohli navigovat pyrotechnika. Jakmile vystoupila z auta, vzrušeně na nás vychrlila, že cestou potkala policejní auto (v naší vesnici věc opravdu nevídaná). Její výraz, když se dozvěděla, že policisté odjeli od nás a že se ještě vrátí s pyrotechnikem, stál za fotku. Stejně tak výrazy našich sousedů, když místo jednoho policejního auta za chvilku přijela auta dvě a muži, kteří z nich vyskákali, se hrnuli k nám na dvůr. Jeden ze sousedu dokonce nebyl líný a zeptal se jednoho z nich (čirou náhodou přivolaného pyrotechnika), co se děje. Po odpovědi, že se u nás našla nějaká munice (pyrotechnik se neobtěžoval s upřesněním situace), se mu třikrát zvětšily oči a v ústech měl najednou místo pro celou kolonii much.

Já jsem se s vidinou sousedů šuškajících si o tom, že se v našem dvoře skladují zbraně, odebrala do města na pizzu (kuchyň ležela v palebné zóně granátu, což znemožňovalo přípravu oběda). Sestru jsem vzala s sebou, aby mi zabránila udělat z nervozity nějaký přestupek (což nepomohlo, jelikož jsem si zapomněla zapnout světla). Vrátily jsme se až skoro za hodinu a s úlevou jsme viděly, že už je po všem. Dav sousedů se rozpustil a granát byl převezen pryč. Jak mi vysvětlil později tatínek, přestože byl plně funkční, zůstal naštěstí v tak dobrém stavu, aby mohl být zlikvidován i jinde na dvoře. A protože nám střechu dodatečně prohledali, je pravděpodobnost nalezení dalšího takového zařízení velice malá. Náš dům je tedy prozatím v bezpečí a příští víkend můžeme dál vesele rozebírat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ivet Ivet | Web | 8. října 2012 v 20:38 | Reagovat

Teda já myslela, že je to nějaká povídka (moc povedená!) a ona je to pravda?-:)
Tak tomuhle by asi málokdo uvěřil, to se skutečně nestává každý den!
Píšeš moc pěkně a tvé dovětky v závorkách jsou takřka humorné!-:) Hlášky o pyrotechnikovi mě skutečně rozesmály! :-D

2 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 11. října 2012 v 21:53 | Reagovat

V první chvíli jsem se lekl, že se jednalo o ten nedávný případ, kdy jakýsi tatík se synem rozebírali v garáži nějaký dělostřelecký granát a ono jim to bouchlo.
V poslední době se vůbec nějak roztrhl pytel s granáty a bombami.
Hlavně že to u vás dobře dopadlo a obešlo se to bez výbuchu. A navíc je to humorně podáno. ;-)

3 mengano mengano | E-mail | Web | 12. října 2012 v 11:41 | Reagovat

Vsaď se, že se stejně bude v přilehlých vískách probírat, že jste měli plný barák kulometů a ve sklepě záhumenek trávy :D

Jestli je to jako u nás, tak tady se "zaručené zprávy" šíří nadzvukovou rychlostí.

Bezvadný článek :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama